22 Paź 2013

 28. Spar Budapest International Marathon

Uczestnicząc w zawodach odwiedzamy kolejne miasta, czasem większe – Wrocław, Poznań czy Warszawę, a czasem te mniejsze . W pewnym momencie nasz kraj staje się dla naszego rosnącego biegowego apetytu za mały i pragniemy zobaczyć jak biega się na zachodzie...

aaaaa

Miejscem debiutu maratońskiego biegu zagranicznego został Budapeszt. Przygotowania sportowe i formalne ruszyły już w lipcu. Obowiązywała oczywiście doskonale wszystkim podróżnikom znana zasada: w przypadku rezerwacji liczy się przede wszystkim jej czas. Im szybciej tym taniej. Zapisy na bieg .Mieszkanie w miarę możliwości bliskie miejsca startu-apartament prywatny lepiej i taniej Transport lotniczy lokalnymi liniami Wizzair - w miarę tanio. Plan  zwiedzania miasta z przewodnikiem.

panorama miasta

Przyjazd  na miejsce w  piątkowych godzinach porannych,  szybkie drugie śniadanie i w miasto. Budapeszt - miasto zabytek, jest co oglądać a pani przewodnik, z pochodzenia Polka, opowiada barwnie. Po kilku godzinach kolacja w restauracji nad Dunajem - oczywiście węgierskie specjały. Sobota to dzień odpoczynku. W drodze po odbiór pakietów startowych odwiedziliśmy punkty widokowe na panoramę miasta ( Bazylika św. Stefana),wzgórze Gelerta, co wpłynęło na lepszą orientacja na trasie biegu. Wracaliśmy prawie najstarszym metrem w Europie. .Miejsce startu. Tu już czuło się atmosferę biegu .Plac Bohaterów to miejsce najważniejsze w Budapeszcie, tuż obok ogromny park miejski, w którym została stworzona specjalnie strefa dla wielu tysięcy biegaczy. Biuro zawodów to miejsce, gdzie każdy zawodnik otrzymuje ciekawe upominki (czapeczka, koszulka itp.), obok dobrze zorganizowana pasta party + piwo,  woda ,sałatki. Wieczorem pasta party w apartamencie.

kolacja  nad Dunajem

Pogoda na Węgrzech gwarantowana. Mglisty poranek, start 9.30,  jest przyjemna aura. Na trasie muzyka na żywo, w tym operowa , bębny, kibice. Trasa oznakowana ,super punkty żywieniowe (było ich 15). Temperatura wzrasta do 23 st. C .Trasa biegu wiedzie pięknymi zakątkami miasta (parlament, opera) po obu stronach Dunaju, dwukrotnie przekraczamy rzekę. Trzeci  raz biegniemy mostem na wyspę św. Małgorzaty. To regionalne centrum sportu i rekreacji. Na 30-tym kilometrze mam kłopoty ze stopami. A tu miła niespodzianka: na ścieżkach tartan! Co za ulga! Kolejne kilometry mijają coraz szybciej, doping kibiców wzrasta, nawet upał nie przeszkadza w dotarciu do mety z uśmiechem na twarzy .Pamiątkowy medal, pakiet żywnościowy na regeneracje sił, spotkanie z bliskimi, uściski, gratulacje.

bez komentarzaWynik: 3:53:05 (netto), miejsce: 1075

Wieczorem odpoczynek barwne, opowieści przeżyte na trasie,  radość uczczona butelką wyśmienitego tokaja węgierskiego. Przygoda przede wszystkim,  rezultat zmagań sportowych mniej istotny wspomnienia, emocje na wieki.

Henryk Dankiewicz

Kontakt

ul. Grochowa 11/13
15-423 Białystok
tel.: 795 765 999