26 Mar 2021

EDYCJA 2021 - ważne informacje

W tym roku ze względu na panującą zarazę, wydarzenie nie ma jak dotychczasowo swojego zbiorowego i publicznego charakteru, a zgodnie z obecnymi wytycznymi, jedynie charakter indywidualny.

Stąd też każda osoba uczestniczy całkowicie niezależnie od siebie i na własną odpowiedzialność, samodzielnie decydując o wyborze dnia i godziny rozpoczęcia.

Choć może oczywiście się zdarzyć się zaskakująca sytuacja i spotkanie innych osób w tym samym miejscu i o tym samym czasie, co ponad wszelką wątpliwość należy uznać za całkowicie przypadkowe, niezamierzone, będące jedynie dziełem czystego przypadku. A, że te i podobne zbiegi okoliczności zdarzają się niejednokrotnie w świecie wielkiej polityki i pieniędzy, to i zasada prawdopodobieństwa mówi, że raz na milion coś takiego może się wydarzyć i w małych wydarzeniach religijno-sportowych.

My postanowiliśmy wyruszyć w trasę w sobotę, 27 marca o godz. 19:00 sprzed Kościoła Św. Rocha, zaś planujemy powrócić o godz. 23:00 autobusem linii: 100 z przystanku  NR: 2 - WASILKÓW, Cmentarz Pętla (778) w kierunku: B.M.CASSINO, Dworzec PKS.

Poniżej przedstawiamy proponowaną trasę.

 

O AKCJI

Zmierz się z 16 km trasą poprowadzoną szlakiem wybranych czternastu świątyń, kapliczek i krzyży, symbolizujących czternaście kolejnych stacji drogi krzyżowej.

To co wyróżnia biegową formę od tej, którą znamy powszechnie ze świątyń, jest fakt, iż jej odbywaniu towarzyszy autentyczne zmęczenie i  fizyczny trud, mający pomóc poznać choć małą namiastkę cierpień zaznanych przez Pana Jezusa. Także w związku z często znacznymi odległościami dzielącymi kolejne stacje, czasu przeznaczonego na zagłębienie się w mękę Pańską jest dużo więcej, dając na rozważania nierzadko 15-20 minut.

Pamiętajmy jednak, że mimo swojej oryginalności, to nie sama forma drogi krzyżowej, jest tutaj najistotniejsza. Niezmiennie najważniejszy jest bowiem Jezus Chrystus i męczeńską śmierć, którą poniósł nasz Zbawiciel.

 

yyyyyt

 

TRASA

vvvvvvvb 

Aby uzyskać najczytelnieszy widok mapy należy:

4t43g4gg

Kliknąć w ikonkę w prawym górnym rogu i zmienić widok mapy na satelitarną wybierając opcję: Google Hybrid.

 

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ

I stacja  - Pan Jezus na śmierć skazany

Parafia pw. Św. Rocha, ul. Ks. A.Abramowicza 1

II stacja - Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

8

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP (Katedra), ul. Kościelna 2

III stacja - Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

6

Parafia pw. Świętej Rodziny, ul. Ogrodowa 2a

IV stacja - Pan Jezus spotyka swoją Matkę

2

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej, ul. Kraszewskiego 15b

V stacja - Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi

11

 arafia pw. Najświętszego Serca Jezusa, ul. Traugutta 25

VI stacja - Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

9

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Św. Maksymiliana 8

VII stacja - Drugi upadek pod krzyżem

20

Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, Kościuszki 2

VIII stacja - Pan Jezus spotyka płaczące niewiasty

21

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie, ul. Kościelna 57

IX stacja - Trzeci upadek pod ciężarem krzyża

swieta woda 3

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

X stacja - Pan Jezus z szat obnażony

swieta woda 10

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

XI stacja - Pan Jezus do krzyża przybity

swieta woda 8

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

XII stacja - Pan Jezus umiera na krzyżu

swieta woda 13

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

XIII stacja - Pan Jezus z krzyża zdjęty


 20171113121041

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

XIV stacja  - Pan Jezus do grobu złożony

swieta woda 4

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

BIEGANIE A BIBLIA

vv

"A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych."

(J 20,1-9)

Kto, by pomyślał, że najważniejszemu wydarzeniu w dziejach ludzkości, pokonaniu śmierci i Chrystusowemu Zmartwychwstaniu będzie towarzyszyć bieg. Mało tego. Można nawet powiedzieć, że międzyczasie zdążyły również rozegrać się i małe zawody sportowe z pewną dozą rywalizacj. Maria Magdalena nie poszła z pośpiechem, nie pojchała powozem czy konno, a pobiegła. Wybrała wysiłek fizyczny i trud, tym bardziej, że biegaczką przed tym raczej nie była, więc i o zadyszkę, kolkę, czy tętno bliskie maksymalnegonie nie było trudno.

Tak bardzo jednak kochała swego Pana i Zbawcę, że miłość ta nie pozwalała na opieszałość i wygodne odłożenie w czasie przekazania zastanej, sensacyjnej wieści.

Piotr i Jan po usłyszeniu wiadomości o pustym grobie także nie okazali nijakości, chłodnej kalkulacji, nie próbowali dyskutować w drodze o co należy zrobić. Tęsknota serca wymogła bieg ile sił w nogach, a że była ona głęboka i szczera rekord trasy padł na pewno. Nie wiemy, czy to zasługa młodości, umiejętne rozłożenie sił, czy skuteczny atak na finiszu, pozwoliły św. Janowi zostawić w tyle Piotra. Faktem jest jednak, że to św. Piotr pierwszy wszedł do grobu.

I my zawsze zmierzajmy do Pana biegiem, nie odpuszczając i nie poddając się trudnościom i licznym kryzysom,, abyśmy kiedyś za św. Pawłem mogli powiedzieć: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem". (2Tm, 4, 7)

 

Kontakt

ul. Grochowa 11/13
15-423 Białystok
tel.: 795 765 999