02 Kwi 2019

17854720 420371648343379 4544709618915389932 o

 

O AKCJI

Weź swój krzyż i wyrusz z Jezusem. W sobotni wieczór - 13 kwietnia, zapraszamy Cię do przeżycia sportowej przygody, połączonej z podjęciem duchowego wysiłku.

Zmierz się z 16 km trasą poprowadzoną szlakiem wybranych czternastu świątyń, kapliczek i krzyży, symbolizujących czternaście kolejnych stacji drogi krzyżowej. Podczas postoju na każdej z nich, prócz wspólnej modlitwy, zostaną odczytane krótkie rozważania pasyjne przygotowane przez biegnącego z nami i sprawującego opiekę duchową nad wydarzeniem - księdza Andrzeja Dębskiego (ks. Andrzej na co dzień jest także aktywnym biegaczem i maratończykiem).

To co wyróżnia biegową formę od tej, którą znamy powszechnie ze świątyń, jest fakt, iż jej odbywaniu towarzyszy autentyczne zmęczenie i  fizyczny trud, mający pomóc poznać choć małą namiastkę cierpień zaznanych przez Pana Jezusa. Także w związku z często znacznymi odległościami dzielącymi kolejne stacje, czasu przeznaczonego na zagłębienie się w mękę Pańską jest dużo więcej, dając na rozważania nierzadko 15-20 minut.

Pamiętajmy jednak, że mimo swojej oryginalności, to nie sama forma drogi krzyżowej, jest tutaj najistotniejsza. Niezmiennie najważniejszy jest bowiem Jezus Chrystus i męczeńską śmierć, którą poniósł nasz Zbawiciel.

 SOBOTA 13 KWIETNIA,

GODZ. 19:30 - KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

 

 SŁOWEM WSTĘPU...

Przed nami czwarta Biegowa Droga Krzyżowa, tradycyjnie przypadająca na sobotę bezpośrednio poprzedzającą Niedzielę Palmową. W tym roku jednak postanowiliśmy dokonać kilku zmian w dotychczasowej formule.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że pierwsza ciekawa modyfikacja dokonałą się już w poprzednim roku, gdzie po dwóch pierwszych edycjach, wyłamaliśmy się poza lokowanie stacji ściśle przed świątyniami, umiejscawiając je również przy osiedlowych kapliczkach i krzyżach. A wynikało to z faktu, że chcąc każdorazowo prowadzić bieg nieodwiedzanymi dotąd częściami miasta, zachowując przy tym przystępną dla większości uczestników długość trasy i wobec rzadszego rozmieszczenia świątyń w danych rejonach, innego rozwiązania po prostu nie było.

  Co więc nowego czeka na uczestników ?

1) Trasa

Po raz pierwszy opuścimy teren miasta udając się poza jego granice. Złamiemy również dotychczasową tradycję i nie będziemy poruszać się po pętli, po raz pierwszy nie kończąc naszych zmagań przed Białostocką Katedrą. Odwiedzimy więc sąsiedni Wasilków i biegnąc dalej ciemnym lasem dotrzemy do urokliwej Świętej Wody. Chcemy w tym wszystkim dodać trochę świeżości i tajemniczości, aby odpocząć nieco od zgiełku dużego miasta i przeżyć małą nocną przygodę.

Długość trasy po raz kolejny uległa skróceniu (2016 r. - 22 km, 2017 r. - 20 km, 2018 r. - 17 km) i wedle szacunkowych wyliczeń gps'a wyniesie 16,6 km. Mamy nadzieję, że zachęci to tym samym do uczestnictwa również osoby mniej wytrenowane, a które odstraszał dystans około-półmaratoński.

2)  Brak punktu żywnościowego

Zaobserwowaliśmy, że z edycji na edycję postój na ciepłą herbatę i poczęstunek niebezpiecznie zaczął się wydłużać. Z początkowego kwadransu na pierwszej edycji, przez 30 minut w kolejnej, aż do prawie godziny przed rokiem.

Nie chcemy, by budowany, sprzyjający klimat zadumy i rozważań został, gdzieś nagle przerwany żartami przy stole. Osobom mniej wystrenowanym zalecamy zabranie ze sobą prowiantu we własnym zakresie, by w razie kryzysu energetycznego, spożyć w dogodnym momencie.

3) Obowiązkowe wyposażenie

Nasze wydarzenie nie posiada wprawdzie szczegółowego regulaminu swoimi zapisami wyznaczającego prawa i obowiązki uczestnika. Dotychczasowo zachęcaliśmy i apelowaliśmy. Jednak w tej edycji ze względu na poruszanie się drogami pozamiejskimi a także odcinkami leśnymi, każdy uczestnik szczególnie powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo obowiązkowo wyposażając się w pełni działającą i naładowaną  latarkę czołową.

Poza tym zachęcamy do zabrania ze sobą krzyża, którego będzie można złożyć po biegu na Górze Krzyży w Świętej Wodzie.

4) Pamiątka

W przeciągu kilku miesięcy od zakończenia ubiegłorocznej BDK, gdy mieliśmy okazję spotykać uczestników, często zadawaliśmy pytanie co do propozycji ewentualnych zmian. Często padała wówczas sugestia, że warto byłoby nagrodzić wszystkich uczestników drobną pamiątką na koniec.

Tak też w tym roku się stanie i każdy u czestnik otrzyma na zakończenie pamiątkowy drewniany krzyżyk-medal.

5) Postawienie pamiątkowego krzyża na Wzgórzu Krzyży

Po zakończonym biegu zostanie ustawiony w imeniu wszystkich uczestników wydarzenia, wysoki 3 metrowy, drewniany krzyż:z tabliczką:

"Zawierzając się Bogu i Matce Bożej Bolesnej,

uczestnicy Biegowej Drogi Krzyżowej

Białystok-Święta Woda, 13.04.2019 r."

6) Udostępnienie świątyni dla uczestników

Korzystając z uprzjemości gospodarza Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ks. proboszcza Alfreda Butwiłowskiego, mimo późnej pory, zostanie uczestnikom udostępnione na czas modlitwy i rozważań, wnętrze świątyni.

 

OFIARA

Nasze wydarzenie odbywa się bez jakiegkolwiek wsparcia finansowego z zewnątrz. Nie posiadamy grona sponsorów, nie pobieramy opłat startowych.

W tym roku poniesione koszty bedą całkiem spore (pamiątkowy krzyżyk, drewniany krzyż z tablicą, herbata, wynajęcie pojemnego autobusu powrotnego), stąd też będziemy wdzięczni za wniesienie do puszki przed biegiem, dobrowolnej wysokości cegiełki.

 

SZACUNKOWY HARMONOGRAM

godz. 19:00 - 19:20

zbiórka przed Kościołem Św. Rocha

godz. 19:30

przywiatanie uczestników, rozpoczęcie Biegowej Drogi Krzyżowej

godz. 22:15

zakończenie drogi krzyżowej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie

godz. 22:30

postawienie krzyża, poczęstunek ciepłą herbatą

godz. 23:00

powrót autobusem do Białegostoku

 

KILKA NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD

17855497 420371391676738 2442336407711103817 o

Z racji wieczornej pory biegu i poruszania się w normalnych warunkach miejskiego, każdy z uczestników jest zobligowany do obowiązkowego wyposażenia się w latarkę bądź czołówkę oraz elementy odblaskowe.

➜ Tempo biegu będzie dostosowane do możliwości całej grupy. Dodatkowo oddech będzie można uspokoić w oczekiwaniu na zielone światło, a także przed każdym z kościołów podczas przerwy na modlitwę i rozważania na stacjach.

Początek i koniec kolumny będą wyznaczali wolontariusze w kamizelkach, odpowiedzialni za ciągłość grupy i kontrolę właściwego tempa. Szanujmy i respektujmy wydawane przez nich polecenia.

Na przedzie Drogi Krzyżowej będzie towarzyszyć brzozowy krzyż, do niesienia którego może zgłosić się każdy z uczestników.

Duszpasterską opiekę na wydarzeniem sprawuje biegnący wraz z nami ks. Andrzej Dębski, oraz klerycy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Podczas pokonywania trasy unikajmy niepotrzebnych rozmów, hałasu, niech towarzyszy nam zaś sprzyjająca kontemplacji cisza i milczenie.

Jako, że  czeka nas długi, blisko trzygodzinny wysiłek o umierkowanej intensywności i przeplatany postojami, doradzamy aby ubrać się cieplej niż zazwyczaj podczas treningu. Na pewno przyda się czapka, rękawiczki i komin na szyję.

Tuż przed wyruszeniem w trasę, do puszki będą zbierane dobrowolnej wysokości cegiełki, które będą stanowiły opłatę startową, która pokryje poniesione koszty organizacyjne.

29064559 592730111107531 8578200877139854581 o

17799258 420371368343407 4597533734209768358 n

17807495 420370915010119 9089946401871321120 o

yyyyyt

 

TRASA

vvvvvvvb 

Aby uzyskać najczytelnieszy widok mapy należy:

4t43g4gg

Kliknąć w ikonkę w prawym górnym rogu i zmienić widok mapy na satelitarną wybierając opcję: Google Hybrid.

 

PRZEWIDYWANE STACJE DROGI KRZYŻOWEJ

I stacja  - Pan Jezus na śmierć skazany

Parafia pw. Św. Rocha, ul. Ks. A.Abramowicza 1

 

II stacja - Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

8

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP (Katedra), ul. Kościelna 2

 

III stacja - Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

 

6

Parafia pw. Świętej Rodziny, ul. Ogrodowa 2a

 

IV stacja - Pan Jezus spotyka swoją Matkę

2

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej, ul. Kraszewskiego 15b

 

V stacja - Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi

11

 arafia pw. Najświętszego Serca Jezusa, ul. Traugutta 25

 

VI stacja - Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

9

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Św. Maksymiliana 8

 

VII stacja - Drugi upadek pod krzyżem

20

Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, Kościuszki 2

 

VIII stacja - Pan Jezus spotyka płaczące niewiasty

21

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie, ul. Kościelna 57

 

IX stacja - Trzeci upadek pod ciężarem krzyża

swieta woda 3

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

X stacja - Pan Jezus z szat obnażony

swieta woda 10

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

XI stacja - Pan Jezus do krzyża przybity

swieta woda 8

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

XII stacja - Pan Jezus umiera na krzyżu

swieta woda 13

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

XIII stacja - Pan Jezus z krzyża zdjęty


 20171113121041

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

 

XIV stacja  - Pan Jezus do grobu złożony

swieta woda 4

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, ul. Ks. Rabczyńskiego 2

DOTYCHCZASOWE EDYCJE:

 

2018

Liczba uczestników: 107 osób

Długość trasy: 17,11 km

Przebieg trasy

 aasaa

 

 

2017

Liczba uczestników: 112 osób

Długość trasy: 20,11 km

Przebieg trasy

gggg

 

2016

Liczba uczestników: 53 osoby

Długość trasy: 22,3 km

Przebieg trasy

 ffffff

 

 

BIEGANIE A BIBLIA

vv

"A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych."

(J 20,1-9)

Kto, by pomyślał, że najważniejszemu wydarzeniu w dziejach ludzkości, pokonaniu śmierci i Chrystusowemu Zmartwychwstaniu będzie towarzyszyć bieg. Mało tego. Można nawet powiedzieć, że międzyczasie zdążyły również rozegrać się i małe zawody sportowe z pewną dozą rywalizacj. Maria Magdalena nie poszła z pośpiechem, nie pojchała powozem czy konno, a pobiegła. Wybrała wysiłek fizyczny i trud, tym bardziej, że biegaczką przed tym raczej nie była, więc i o zadyszkę, kolkę, czy tętno bliskie maksymalnegonie nie było trudno.

Tak bardzo jednak kochała swego Pana i Zbawcę, że miłość ta nie pozwalała na opieszałość i wygodne odłożenie w czasie przekazania zastanej, sensacyjnej wieści.

Piotr i Jan po usłyszeniu wiadomości o pustym grobie także nie okazali nijakości, chłodnej kalkulacji, nie próbowali dyskutować w drodze o co należy zrobić. Tęsknota serca wymogła bieg ile sił w nogach, a że była ona głęboka i szczera rekord trasy padł na pewno. Nie wiemy, czy to zasługa młodości, umiejętne rozłożenie sił, czy skuteczny atak na finiszu, pozwoliły św. Janowi zostawić w tyle Piotra. Faktem jest jednak, że to św. Piotr pierwszy wszedł do grobu.

I my zawsze zmierzajmy do Pana biegiem, nie odpuszczając i nie poddając się trudnościom i licznym kryzysom,, abyśmy kiedyś za św. Pawłem mogli powiedzieć: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem". (2Tm, 4, 7)

 

Kontakt

ul. Grochowa 11/13
15-423 Białystok
tel.: 795 765 999