17 Mar 2018

17854720 420371648343379 4544709618915389932 o

 

O AKCJI

 Weź swój krzyż i wyrusz z Jezusem. W sobotni wieczór zapraszamy Cię do przeżycia sportowej przygody, połączonej z podjęciem duchowego wysiłku.

Zmierz się z 17 km trasą poprowadzoną szlakiem wybranych czternastu białostockich świątyń i krzyży, symbolizujących czternaście kolejnych stacji drogi krzyżowej. Podczas postoju na każdej z nich, prócz wspólnej modlitwy, zostaną odczytane krótkie rozważania pasyjne przygotowane przez biegnącego z nami i sprawującego opiekę duchową nad wydarzeniem - księdza Andrzeja Dębskiego (ks. Andrzej na co dzień jest także aktywnym biegaczem i maratończykiem).

To co wyróżnia biegową formę od tej, którą znamy powszechnie ze świątyń, jest fakt, iż jej odbywaniu towarzyszy autentyczne zmęczenie i  fizyczny trud, mający pomóc poznać choć małą namiastkę cierpień zaznanych przez Pana Jezusa. Także w związku z często znacznymi odległościami dzielącymi kolejne stacje, czasu przeznaczonego na zagłębienie się w mękę Pańską jest dużo więcej, dając na rozważania nierzadko 15-20 minut.

Pamiętajmy jednak, że mimo swojej oryginalności, to nie sama forma drogi krzyżowej, jest tutaj najistotniejsza. Niezmiennie najważniejszy jest bowiem Jezus Chrystus i męczeńską śmierć, którą poniósł nasz Zbawiciel.

 

SOBOTA 24 MARCA,

GODZ. 19:30 - KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA

 W tym roku plamując przebieg Biegowej Drogi Krzyżowej postanowiliśmy wytyczyć ją nieodwiedzaną dotąd częścią miasta. Dotychczasowe edycje opierały się głównie o parafie na osiedlu: Zielona Wzgórza, Starosielce, Dziesięciny. W sobotę biegnąc z krzyżem dotrzemy zaś chociażby na Wygodę, Piasta i Pieczurki.

Ze względu na rzadsze rozmieszczenie świątyń w tym rejonie, a pragnąc nadal zachować przystępną dla większości uczestników długość trasy, niektóre stacje Drogi Krzyżowej zostały zlokalizowane po raz pierwszy również przy osiedlowych kapliczkach i krzyżach. Często upamiętniają one ważne wydarzenia z historii i stanowią dowód prawdziwej, codziennej wiary mieszkańców. W dalszej części postanowiliśmy przekazać choć kilka ciekawostek z nimi związanymi.

W poprzednim roku znacząco, bo blisko dwukrotnie wzrosła liczba uczestników (z 50 do ponad 100). Mamy nadzieję, że w tym roku również frekwencja dopisze. Otrzymywaliśmy kilka zapytań o możliwość przełożenia terminu, ze względu chociażby na rozgrywany nazajutrz po drodze krzyżowej - Półmaraton Warszawski i bieg w białostockim Zwierzyńcu. Świadomie odmawialiśmy, pragnąc pozostać wierni pewnej wykształconej już tradycji, wiążąc wydarzenie na stałe z terminem soboty bezpośrednio poprzedzającej Niedzielę Palmową. Inny kontynuowany zwyczaj to start sprzed Kościoła Św. Rocha, zakończeny modlitwą pod Białostocką Katedrą.

Akcja ma niezmiennie charakter w pełni nieformalny i niekomercyjny, pozostając działaniem kierowanym jedynie natchnieniem Bożym.

 

BIEGANIE A BIBLIA

vv

"A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych."

(J 20,1-9)

Kto, by pomyślał, że najważniejszemu wydarzeniu w dziejach ludzkości, pokonaniu śmierci i Chrystusowemu Zmartwychwstaniu będzie towarzyszyć bieg. Mało tego. Można nawet powiedzieć, że międzyczasie zdążyły również rozegrać się i małe zawody sportowe z pewną dozą rywalizacj. Maria Magdalena nie poszła z pośpiechem, nie pojchała powozem czy konno, a pobiegła. Wybrała wysiłek fizyczny i trud, tym bardziej, że biegaczką przed tym raczej nie była, więc i o zadyszkę, kolkę, czy tętno bliskie maksymalnegonie nie było trudno.

Tak bardzo jednak kochała swego Pana i Zbawcę, że miłość ta nie pozwalała na opieszałość i wygodne odłożenie w czasie przekazania zastanej, sensacyjnej wieści.

Piotr i Jan po usłyszeniu wiadomości o pustym grobie także nie okazali nijakości, chłodnej kalkulacji, nie próbowali dyskutować w drodze o co należy zrobić. Tęsknota serca wymogła bieg ile sił w nogach, a że była ona głęboka i szczera rekord trasy padł na pewno. Nie wiemy, czy to zasługa młodości, umiejętne rozłożenie sił, czy skuteczny atak na finiszu, pozwoliły św. Janowi zostawić w tyle Piotra. Faktem jest jednak, że to św. Piotr pierwszy wszedł do grobu.

I my zawsze zmierzajmy do Pana biegiem, nie odpuszczając i nie poddając się trudnościom i licznym kryzysom,, abyśmy kiedyś za św. Pawłem mogli powiedzieć: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem". (2Tm, 4, 7)

 

KILKA NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD

17855497 420371391676738 2442336407711103817 o

 

Z racji wieczornej pory biegu i poruszania się w normalnych warunkach miejskiego, każdy z uczestników jest zobligowany do obowiązkowego wyposażenia się w latarkę bądź czołówkę oraz elementy odblaskowe.

➜ Tempo biegu będzie dostosowane do możliwości całej grupy. Dodatkowo oddech będzie można uspokoić w oczekiwaniu na zielone światło, a także przed każdym z kościołów podczas przerwy na modlitwę i rozważania na stacjach.

Początek i koniec kolumny będą wyznaczali wolontariusze w kamizelkach, odpowiedzialni za ciągłość grupy i kontrolę właściwego tempa. Szanujmy i respektujmy wydawane przez nich polecenia.

Na przedzie Drogi Krzyżowej będzie towarzyszyć brzozowy krzyż, do niesienia którego może zgłosić się każdy z uczestników.

Duszpasterską opiekę na wydarzeniem sprawuje biegnący wraz z nami ks. Andrzej Dębski, oraz klerycy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Podczas pokonywania trasy unikajmy niepotrzebnych rozmów, hałasu, niech towarzyszy nam zaś sprzyjająca kontemplacji cisza i milczenie.

Jako, że na sobotni wieczór zapowiadana jest temperatura kilku stopni poniżej zera, a czeka nas długi, blisko trzygodzinny wysiłek o umierkowanej intensywności i przeplatany postojami, doradzamy aby ubrać się cieplej niż zazwyczaj podczas treningu. Na pewno przyda się czapka, rękawiczki i komin na szyję.

W okolicach 8 km trasy, na IX stacji, przed Kościołem Ducha Świętego będzie zlokalizowany punkt regeneracyjny wraz z krótkim postojem.

Tuż przed wyruszeniem w trasę, do puszki będą zbierane dobrowolnej wysokości cegiełki, które będą stanowiły opłatę startową, która pokryje koszt wypieku ciast, zakupu czekolady, herbaty oraz napojów przygotowanych na punkcie regeneracyjnym.

 

17799258 420371368343407 4597533734209768358 n

 

17807495 420370915010119 9089946401871321120 o

 

 

TRASA

 

 

Aby uzyskać najczytelnieszy widok mapy należy:

1. Zmienić jednostki miary na kilometry: kliknąć KM
2. Wyświetlić mapę na pełnym ekranie: kliknąć ikonkę X
3. Zmienić widok mapy na satelitarną: kliknąc TERRAIN MAP (prawy górny róg) i wybrać opcję: HYBRID MAP
4. Wyświetlić listę kolejnych stacji: kliknąć MENU, a następnie DIRECTION

 

 

PRZEWIDYWANE STACJE DROGI KRZYŻOWEJ

 

I stacja  - Pan Jezus na śmierć skazany

Parafia pw. Św. Rocha, ul. Ks. A.Abramowicza 1

 

II stacja - Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

10

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, Pl. bł. ks. Michała Sopoćki

 

III stacja - Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

Katalog bialostockich krzyzy i kapliczek page 038

Krzyż na ul. Kozłowej

Miejsce, w którym stoi krzyż, stanowiło od wieków rozwidlenie dróg wiodących do wsi Białostoczek z miasta Białystok i położonych na południowy zachód wsi. Obiekt  jest kolejnym śladem epidemii cholery, która nękała powiat białostocki w 1893 r., postawionym przez społeczność wsi Białostoczek z prośbą o uwolnienie od zarazy.

Odnowiony w 2010 r. dzięki wspólnym działaniom Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz okolicznych mieszkańców.

Dnia  18  kwietnia  2014  r. w Wielki Piątek o godz.15.00, czyli w dzień i w godzinę śmierci Pana Jezusa na krzyżu, dokonano uroczystego poświęcenia odnowionego krzyża i skweru. Efektem prac było uporządkowanie zieleni, wycięcie zbędnych krzewów, odsłonięcie krzyża i zwrócenie go frontem w kierunku południowo-wschodnim, aby witał ludzi wjeżdżających do miasta.

 

IV stacja - Pan Jezus spotyka swoją Matkę

6

Parafia pw. Świętej Rodziny, ul. Ogrodowa 2a

 

V stacja - Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi

9 201510052108250

 

 

VI stacja - Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

8 201511031205140

Krzyż dziękczynny za ocalenie miasta w katastrofie wagonu z chlorem, ul. Poleska

Krzyż upamiętnia katastrofę wagonów z chlorem z 9 marca 1989  r.  i postawiony został w sąsiedztwie miejsca katastrofy w 1994 r. w piątą rocznicę wydarzeń, jako pomnik wdzięczności za cudowane ocalenie miasta.

9 marca 1989 r. o godzinie 2:30, na  odcinku  Białystok  Centralny - Białystok  Fabryczny, w okolicach ul. Jagienki, w wyniku pęknięcia szyny nastąpiło wykolejenie wagonów - cystern pociągu relacji ZSRR - NRD. W każdej z nich znajdowało się 50 ton ciekłego, silnie trującego chloru. Wyciek takiej ilości tego niebezpiecznego gazu mógł  spowodować katastrofę o niewyobrażalnej  skali.

 

VII stacja - Drugi upadek pod krzyżem

11

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa, ul. Traugutta 25

 

VIII stacja - Pan Jezus spotyka płaczące niewiasty

1

Parafia pw. Ducha Świętego, ul. Sybiraków 2

 

IX stacja - Trzeci upadek pod ciężarem krzyża

chrobry

Krzyż Milenijny, skwer przy ul. Chrobrego 3E

Krzyż został ustawiony w ramach obchodów jubileuszu milenijnego, w osiemdziesiątą.rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, z inicjatywy ks. kanonika Stanisława Szczepury - ówczesnego  proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha.

Krzyż został oficjalne poświęcony przez  ks. abp. Stanisława Szymeckiego, metropolitę białostockiego - 18 maja 2000 r..

 

X stacja - Pan Jezus z szat obnażony

23

Parafia pw. Chrystusa Króla, ul. Ciołkowskiego 4

XI stacja - Pan Jezus do krzyża przybity

107

Parafia pw. św. O. Pio, ul. Mickiewicza 54a

 

XII stacja - Pan Jezus umiera na krzyżu

110

Parafia pw. św. Anny, ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego 5

 

XIII stacja - Pan Jezus z krzyża zdjęty

33333

Kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej w Ogrodach Pałacu Branickich

 
Parawan  ogrodowy  z  malowanym  przedstawieniem  Matki  Bożej  Ostrobramskiej, zwany „Ścianką Neogotycką”, powstał około 1750 r. Początkowo był tylko obiektem architektonicznym, zamykającym oś widokową wiodącą z pałacowego apartamentu Izabeli z Poniatowskich Branickiej, który jednocześnie zasłaniał wejście do piwnic zlokalizowanych pod Altaną Chińską. W czasach Jana Klemensa Branickiego w ściance była półkoliście zamknięta nisza, w której znajdował się fresk o nieznane tematyce.
 
W okresie międzywojennym białostocki malarz  Józef  Blicharski, po koronacji wileńskiego obrazu w lipcu 1927 r. namalował we wnęce wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, a wokół dekoracyjne ornamenty kwiatowe, zwieńczone główkami aniołów. Kolejna restauracja ścianki miała miejsce przed wybuchem II wojny światowej, kiedy usunięto dekoracyjne ornamenty roślinne, a w niszy wykonano nowy obraz Matki Bożej, przypisywany malarzowi Eugeniuszowi Kazimirowskiemu. Obraz ten w nie wyjaśniony sposób zniknął jednak bez śladu po II wojnie światowej.
 
W latach 2004-2005 z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Odbudowy Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, miasto zleciło prace nad odtworzoniem wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej, inspirowanego pierwowzorem Blicharskiego. 
 
 
 

XIV stacja  - Pan Jezus do grobu złożony

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP (Katedra), ul. Kościelna 2

 

W redagowaniu powyższej zapowiedzi wykorzystano materiały:

Archidiececja Białostocka - parafie

Katalog białostockich krzyży i kapliczek

Katalog białostockich pomników

Galerię zdjęć autorstwa Łukasza Kononiuka

 

 

DOTYCHCZASOWE EDYCJE

 

2017

Liczba uczestników: 112 osób

Długość trasy: 20,11 km

Przebieg trasy

 

2016

Liczba uczestników: 53 osoby

Długość trasy: 22,3 km

Przebieg trasy

 

 

 

Kontakt

ul. Grochowa 11/13
15-423 Białystok
tel.: 795 765 999