16 Lut 2016

 Może zdążyłeś już przywyknąć do systematycznie powiększającego się z miesiąca na miesiąc kalendarza imprez biegowych w regionie, oraz do tego, iż samych propozycji treningowych jest obecnie w Białymstoku na tyle wiele, że sam już nie wiesz na którą się zdecydować.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. W poniższym artykule chcę Ci opowiedzieć biegową historię miasta kilku ostatnich lat.

W kolejnych zaś częściach dowiesz się także co nieco o historii sklepu, zawiązanego w okresie późniejszym stowarzyszenia, podejmowanych inicjatywach i o przyczynach podjęcia ostatniej decyzji o ich rozdzieleniu.

POCZĄTEK

Mamy rok 2008.

"V Maraton Podlaski" - 22.08.2004

W Białymstoku, cztery lata temu zakończyła się ostatnia edycja jedynego na Podlasiu biegu maratońskiego, czyli „Maratonu Podlaskiego”. Jego trasa składała się z pięciu okrążeń poprowadzonych w okolicach ul. 11 listopada i ul. Zwierzynieckiej.

(Archiwalne wyniki: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 )

Wydarzenia biegowe dla amatorów, kształtują w mieście wówczas głównie dwie sportowe instytucje - „MKS Juvenia Białystok”, na której czele sekcji lekkoatletycznej do dziś niezmiennie stoi Jerzy Mydlarz, oraz „UKS Bacieczki Białystok”, któremu od lat przewodzi Grzegorz Łukaszewicz.

Ze strony Juvenii na białostocki kalendarz biegów składa się październikowy „Bieg Godzinny” oraz rozgrywany jeszcze na osiedlu Piasta - grudniowy „Bieg Sylwestrowy”. UKS Bacieczki organizuje zaś w tamtym czasie, w czerwcu na trasie Białystok-Dobrzyniewo Duże (od 2009 r. już nie rozgrywany) „EKO Półmaraton” oraz „Bieg Niepodległości”.

Choć w momencie, gdy to czytasz trudno jest w to uwierzyć, ale frekwencja biegów jest wówczas dużo wyższa podczas zawodów w Hajnówce, Łomży, czy Korycinie. Klubowo zaś dominują i wiodą prym silne grupy biegowe z Łomży i Grajewa. Pomimo statusu stolicy województwa, Białystok pod względem biegania amotorskiego wówczas nie istnieje...

ZAPOWIEDŹ ZMIAN

Początek nadchodzących zmian zwiastuje marzec 2008 roku i amerykański potentat branży sportowej, czyli firma Nike, która do organizowanej przez siebie od jakiejgoś czasu, akcji „Biegowych Ścieżek ” włącza Białystok.

Idea ścieżek jest banalnie prosta i polegać ma na wspólnej godzinnej przebieżce alejkami parkowymi, połączonej z krótkim instruktażem ćwiczeń.

W tym miejscu należ szczerze docenić pionierski pomysł Nike’a, który jako pierwszy na tak dużą skalę w Polsce rozpoczyna działania marketingowe promujące biegową dyscyplinę.

Zapomnianą ciekawostką jest, fakt że w tamtym okresie największym biegiem masowym w Polsce nie jest bynajmniej warszawski „Bieg Niepodległości” czy któryś z półmaratonów, ale organizowana właśnie przez Nike w stolicy, sierpniowa impreza biegowa pod nazwą „Human Race” z frekwencją na poziomie 15 tysięcy osób !  Znakomity wynik, szczególnie, że biegowy boom zostanie ogłoszony dopiero kilka lat później. (W kolejnych latach impreza zostaje przekształcona w „Run Warsaw”, obecnie zaś jest już znana jako „Biegnij Warszawo”)

Trenerami biegowych ścieżek zostają: Tomasz Dąbrowski (aktualny prezes klubu KS Podlasia Białystok) oraz Przemysław Bobrowski (zawodnik z wynikiem życiowymi w półmaratonie na poziomie: 01:06:16).

Uczestnicy zbiórek spotykają się przed lodowiskiem, dwa razy w tygodniu: w środy i soboty, zaś sam trening odbywa się w Parku Zwierzynieckim i w sąsiednim rezerwacie.

Niestety, wraz z końcem roku  2009 - zachodzą zmiany, na skutek których Nike przekazuje organizację innemu podmiotowi, jednak ten nie przewiduje kontynuacji białostockiej akcji.

Na szczęście jednak, zawiązane na treningach pierwsze znajomości okazują się być na tyle trwałe, że kontynuowane, skutkują zawiązywaniem się struktur pod pierwszy amatorski klub biegowy w mieście. Dodatkowo temat ten dorasta i dojrzewa na łamach portalu Bieganie.pl (archiwalne zapisy do przejrzenia tutaj).

Logotyp Podlaskiego Klubu Biegowego

Stąd też jeszcze przed końcem „Biegowych Ścieżek”, w czerwcu 2009 r. dwóch biegowych zapaleńców - Karol Wieliczko i Piotrek Sawicki oficjalnie zakładają  - Podlaski Klub Biegowy, mający być pierwszym amatorskim klubem biegowym w mieście. Na fali entuzjazmu szybko powstaje strona internetowa klubu (podlaskiebieganie.pl), zamówione zostają ciemnozielone koszulki, a zawodnicy PKB integrują się i zaliczają swoje pierwsze wspólne starty.

W Białymstoku nadal jednak daje się odczuć brak stałej i o regularnym charakterze akcji, która wypełniłaby powstała pustkę po zakończonych „ścieżkach”.

Jakby w odpowiedzi na ten fakt, w marcu 2011 r. - Program Trzeci Polskiego Radia powiększa zasięg akcji „Biegam Bo Lubię” o kolejne miasta. Wśród nich znajduje się i Białystok.

Po rocznej przerwie zatem, ponownie tworzy się okazja do stałych i regularnych spotkań biegowych. Podobnie jak w całej Polsce termin treningów zostaje ustalony na sobotę i godz. 9:30,  na miejsce treningu obrana zaś zostaje bieżnia stadionu lekkoatletycznego w Zwierzyńcu. (W tym charakterze zresztą akcja trwa do dziś, podobnie jak postać składu trenerskiego opiekującego się zajęciami, w osobach Agnieszki i Tomka Dąbrowskich)

Należy jednak dopowiedzieć, że międzyczasie, w lutym 2010 roku - Podlaski Klub Biegowy, działający do tej pory nieformalnie i amatorsko, zostaje przekształcony w Stowarzyszenie. Paradoksalnie jak się jednak później okazuje, krok ten staje się początkiem rozluźnienia klubowych więzi. Na skutek braku wystarczającego zaangażowania ze strony członków w kwestie formalne, po niespełna dwóch latach klub znika z mapy, a Białystok ponownie pozostaje bez podobnej biegowej inicjatywy.

Równolegle i niezależnie do tych wydarzeń, w 2011 roku z inicjatywy Grzegorza Kuczyńskiego powstaje Fundacja „Białystok Biega”. W lipcu tego samego roku, po długich ustaleniach z władzami miasta w końcu zostaje uzyskane niezbędne wsparcie, a kalendarz biegowych imprez we wrześniu powiększa się o zawody na 5 i 10 km, w do dziś znanym kształcie jako „Białystok Biega”.

"I Białystok Biega" - 25.09.2011

Podsumowanie chronologiczne:

Marzec 2008 - początek białostockich "Ścieżek Biegowych" Nike
Czerwiec 2009 - powstanie "Podlaskiego Klubu Biegowego"
Grudzień 2009 - zakończenie "Ścieżek Biegowych" Nike
Luty 2010 - przekształcenie "Podlaskiego Klubu Biegowego" w Stowarzyszenie
Marzec 2011 - początek akcji "Biegam Bo Lubię" w Białymstoku
Lipiec 2011 - powstanie Fundacji "Białystok Biega"
Maj 2012 - urzędowe zakończenie działalności Stowarzyszenia "Podlaskiego Klubu Biegowego"

Krzysztof Skowera

Kontakt

ul. Grochowa 11/13
15-423 Białystok
tel.: 795 765 999